Дал, индийска яхния от леща с ориз басмати

Индийската кухня е изключително вкусна. Ако все още не си се убедил в това, опитай тази богата на вкусове яхния от леща. 

Любовта ми към индийската кухня се зароди още от първия път, в който я вкусих в един отличен ресторант в Мадрид. Ястията дори бяха адаптирани към европейския вкус – без пикантини съставки, просто невероятен микс от подправки, които не можех да различа. Малко след като моят приятел от Индия и аз приключихме обяда, аз получих оферта да се преместя в Тенерифе. Оттогава се шегуваме, че индийската храна ми носи късмет. Което ми напомня, че трябва да си хапна малко зеленчукова Кофта тази седмица.

За моя изненада, на остров Тенерифе има невероятно индийско общество от семейства, които са се преместили тук преди няколко поколения. Дори ми се отвори възможност да посетя индийски храм в южната част на острова! Там се насладих на разнообразно постно меню, сервирано в огромни метални чинии. Освен това участвах в образователна обиколка на храма, на която научих за най-обичаните индуистки богове. Завършихме посещението си с песни, танци и много смях.

Няколко месеца по-късно отново се върнах в Мадрид и в дома на същия този приятел се насладих на домашно приготвена индийска храна. Там опитах дал, традиционна яхния от леща, която си подхожда отлично с хляб (например Паратха) или басмати ориз.

– Рецептата е много лесна – каза момичето, което беше приготвило ястието.

Нямаше как да й повярвам. Нещо толкова вкусно със сигурност би ми отнело много време и усилия.

Ох, колко грешах! Рецептата, която тя ми изпрати е лесна и води до страхотни резултати. За приготвянето на този дал се използва жълта леща и симфония от подправки. В Средните векове подобно ястие би струвало цяло богатство, тъй като подправките били високо ценени в онези времена. Днес, за щастие, мога да се радвам на индийския дал и много късмет всяка седмица!

Индийски дал с ориз басмати

Съставки

½ чаша жълта леща, 1 чаша вода
2 с.л. зехтин
½ ч.л. зърна горчица
1 ч.л. семена кимион
1 среден лук, нарязан на ситно
1 скилидка чесън, ситно смлян
½ ч.л. джинджифил на прах или 1 см пресен, смлян
1 ч.л. къри
6-7 домати чери, нарязани на ситно
½ ч.л. куркума
½ ч.л. червен пипер
1 чаша вода
½ ч.л. гарам масала
1 с.л. лимонов сок
2 стръкчета кориандър, нарязани на ситно
сол на вкус

Начин на приготвяне

Препоръчвам ти да накиснеш лещата и да я оставиш да престои една вечер.
На другият ден изцеди лещата, добави нова вода и готви без похлупак за 15-20 минути. Когато водата заври, намали до слаб огън. Пасирай 3/4 от лещата (аз предпочитам моят дал да има текстура, затова не пасирам цялата леща).
В голям тиган запържи семената кимион и зърната горчица с малко зехтин. Добави лука и го остави на бавен огън, докато стане прозрачен.
Прибави чесън, джинджифил и домати.
Когато доматите омекнат, изсипи лещата в тигана. Добави щедро количество куркума и червен пипер.
Използвай около чаша вода, за да разредиш ястието. След минутка добави гарам масала.
Сервирай готовото ястие с малко лимонов сок и свеж кориандър.

Оризът басмaти е лесен за приготвяне и много подхожда на тази рецепта. Остави две чаши вода да заврат в тенджера на котлона. Добави една чаша ориз (за предпочитане изплакнат и накиснат поне за няколко часа) и изчакай водата отново да започне да кипи. Покрий съда и намали огъня. След около 15 минути, махни капака, за да може да се изпари остатъчната вода. Разроши ориза с вилица и го сервирай с яхнията от леща.

В оригиналната рецепта присъстват зелени и червени люти чушлета и няколко други съставки, до които не успях да се добера. Ако не успееш да намериш гарам масала, например, просто я прескочи. Сигурна съм, че дори така, крайният резултат ще е забележителен. На индийците този дал едва ли ще им допадне, особено защото не е лютив.

Тази яхния е истинска експлозия от вкусове и наистина заслужава да бъде опитана вкъщи. Опитай я сам и ще разбереш защо индийската кухня е толкова популярна по цял свят!

Follow:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *