Първо искам да те предупредя, че тези веган сосове са пристрастяващи. Те си подхождат добре с всичко – веган бургера ти, сутрешната ти филийка, скучната ти салата, печените ти картофи, хрупкавите ти начос. Общо взето, с каквото си поискаш! Тези веган сосове се запазват добре в хладилника и можеш да ги използваш винаги, когато искаш да разнообразиш някое ястие.
*Един приятел от Италия започнал работа във веган ресторант, защото искал да научи повече за този начин на хранене и на живот. Главният готвач му обяснил, че няма ястие в менюто, което да се приготвя с лук или чесън:
– Ние работим с много деликатни вкусове – казал той. – Ако готвехме по друг начин, истинският вкус на храната нямаше да се усеща.
Надявам се да си спомниш за тази кратка история, докато приготвяш някой от веган сосовете. Можеш да използваш чесън и дори можеш да добавиш повече, отколкото пише в рецептата. Опитай се да запазиш вкуса на основните съставки. Така храната ти ще бъде по-апетитна, защото ще остане богата на различни вкусове и аромати.
Канарско мохо от кориандър
Сбръчканите картофи и зеленото мохо са в основата на кулинарията на Канарските острови. Преди казвах, че мохо е „канарско веган песто“. После видях съставките му и разбрах, че нямат нищо общо, освен прекрасния цвят. Този зелен микс обикновено се сервира като сос, но ти можеш да промениш гъстотата му. Мохо е отлична зелена паста, която да намажеш върху филия препечен хляб или домашни крекери. Добави повече течност и ще получиш сос за зеленчуци на грил или салатен дресинг.
Съставки:
1 връзка кориандър
3* скилидки чесън, счукан
1 ч.л. кимион на семена
1 с.л. кимион, смлян
100 мл зехтин
20 мл оцет от бяло вино
Сол
Начин на приготвяне
За начало използвай само щипка сол и една скилидка чесън – винаги можеш да добавиш още. Премахни стъбълцата на кориандъра. Постави всички съставки в блендер или кухненски робот и разбий. Най-важното е да откриеш баланса между зехтина и оцета: сместа не трябва да е нито твърде мазна на вкус, нито твърде кисела. Често към традиционната рецепта се добавя магданоз или зелена чушка. Следвай предпочитанията си, за да получиш идеалното мохо.
Хумус с червено цвекло
Хумус, познатият сос от Средния Изток, всъщност означава „нахут“ на арабски. Рецептата, която познаваме днес, вероятно станала популярна преди едва няколко века. Нахутът е познат на човека от хиляди години насам. Първите писмени доказателства за комбинация от нахут и тахини (сусамена паста) или нахут и лимон се появяват в готварски книги от 13ти век. Историците вярват, че въпросният микс се приготвял много преди това.
Искам да ти предложа рецепта за хумус с червено цвекло. Той е свеж, вкусен и прекрасен на вид. Подхожда си с хляб или краставица на шайби.
Съставки:
200 г нахут, сварен (не изхвърляй водата)
1* скилидка чесън, счукан
1 червено цвекло, нарязано
сок от 1/2 лимон
1 с.л. тахини (сусамова паста)
2 с.л. зехтин
Шарен пипер
Сол
Начин на приготвяне
Блендирай нахута и чесъна. Добави останалите съставки и разбий до получаване на еднородна смес. Можеш да използваш водата от нахута, за да направиш сместа по-гладка. Гарнирай с тиквено семе и се наслади на вкуса!
Бобен сос „сиренá“
Ще съм честна: не знам дали този сос ще има вкус на „сиренá“, ако не си веган. Въпреки това съм уверена, че ще успееш да му се насладиш. Аз обичам да го размазвам на филийка, която разнообразявам със зеленолистни, резенчета домат и краставица.
Съставки:
3 с.л. слънчогледово семе
200 г бял боб, сварен
5-6 сушени домата, накиснати в топла вода (не изхвърляй водата)
сок от 1/2 лимон
1* скилидка чесън, счукан
2 с.л. хранителна мая
Сол
Начин на приготвяне
Натроши на ситно семената слънчогледово семе в блендера. Добави останалите съставки и разбий отново. Можеш да разредиш сместта като използваш водата от накиснатите сушени домати. Поръси с шарен пипер и настъргана лимонова кора.
Тези веган сосове са страхотни, защото могат да се използват по много различни начини. За да ти го докажа, те предизвиквам да използваш някой от тях като основа на пицата ти с брашно от лимец. Отрупай я с любимите ти зеленчуци и Воала!