Черни връх: История за пет медени месеца

Черни връх: На най-високия връх на Витоша по стъкпите на Алеко

Легендата разказва, че Витоша и Люлин планина са наречени на овчар и овчарка, които силно се обичали. Вита пеела от върха на „Големото било“, а Люлин ѝ пригласял с гъдулката си от „Дългото било“. Двамата никога не се били срещали, но искали да бъдат заедно. Когато Вита станала мома за женене, момци от близки и далечни села идвали да поискат ръката ѝ. Но тя все отказвала, защото копнеела да се омъжи за Люлин. Ядосаната майка на Вита не могла да понесе поредния отказ за брак и проклела дъщеря си и нейния възлюбен. Клетвата застигнала младите и те се вкаменили на местата си. Днес двете била носят имената им, а върхът, на който Вита се превърнала в черен камък наричат Черни връх.

Черни връх: На най-високия връх на Витоша по стъкпите на Алеко

На 27 август 1895 г. най-високият връх на Витоша е изкачен от група, сформирана от Алеко Константинов. Този поход се счита за началото на организирания туризъм в България.

„По стъпките на Алеко“ – изкачване на Черни връх в памет на Щастливеца”.

Когато на 17 януари, 2015 година, пред мен се разкри гледка към Черни върх, той беше скрит под снежнобяла покривка. Маршрутът имаше своите трудни участъци, на които практикувах падане на лед, свличане по лед и маневри за избягване на други свличащи се по леда. Изкачването от Голи до Черни връх също включваше ходене срещу вятър. Такава борба с метеoрологичните условия не бях имала от отиването до магазина по време на ураганната буря в Глазгоу от 2011 г.!

Нищо не може да се сравни с чувството да си на върха, а пред теб да се открие зимна приказка. Забравяш умората, студа, глада и искаш само да гледаш. Алеко много точно е описал това усещане: „Там замират страстите и тревогите, там се успокоява душата и едно нямо съзерцание пълни с блаженство сърцето ти.“

По пътя надолу се заговорихме с група пенсионери, с които на изкачване взаимно се мотивирахме. Богомила и Богомил бяха прехвърлили 60-те. На въпроса дали са женени, бодрият дядо отговори: „Женени – не сме, но това ни е пети меден месец на Черни връх от декември насам!“

Черни връх: На най-високия връх на Витоша по стъкпите на Алеко

Минали са повече от 120 години от призива на автора към всички жители на столицата – да избягат от пушека в кафенетата и прахта по улиците. С изкачването на Черни връх той обещава: „вий ще се преобразите, вий ще станете по-добри, по-здрави, по-уравновесени, по-жизнерадостни.“
Ако видите тази любопитна двойка, ще се убедите, че думите на Щастливеца са истина. Тръгнете и вие по планинските пътеки и току-виж сте срещнали един песнопоен дядо и една усмихната баба да вървят към поредния си меден месец.

Follow:

Вашият коментар

Вашият имейл адрес няма да бъде публикуван. Задължителните полета са отбелязани с *